Dyrektor zakładu
Krzysztof Świeczak
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Stoczku Łukowskim został utworzony na mocy Uchwały Nr VI/54/99 Rady Gminy Stoczek Łukowski z dnia 29 marca 1999 r.
Zadania Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Stoczku Łukowskim określa Statut Zakładu stanowiący załącznik do uchwały Nr VI/54/99 Rady Gminy Stoczek Łukowski z dnia 29 marca 1999 r. Po kilkakrotnych zmianach podstawowe zadania Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Stoczku Łukowskim określone zostały Uchwałą Nr III/27/18 Rady Gminy Stoczek Łukowski z dnia 28 grudnia 2018r.
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Stoczku Łukowskim rozpoczął swoją działalność w dniu 1 kwietnia 1999 roku. Siedzibą zakładu w okresie 01.04.1999 do 07.03.2002 był jeden mały pokój wynajęty od PUK Sp. z o.o. „w Likwidacji” przy ul. Kościelnej 7 w Stoczku Łukowskim. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Stoczku Łukowskim w dniu 08.03.2002 zmienił swoją siedzibę na adres Stare Kobiałki 107A.
Realizacja głównych zadań Zakładu
I. POBÓR, UZDATNIANIE I DOSTAWA WODY
Potrzeba realizacji powyższego zadania legła u podstaw utworzenia ZWiK. Zadanie to realizowane jest w oparciu o ujęcie wody Prawda Stara i Zgórznica.
1. Ujęcie wody Prawda Stara
Ujęcie wody pracuje w oparciu o dwie studnie głębinowe o głębokości 78 m, ujmujące wodę z utworów czwartorzędowych. Studnia Nr.2 została wybudowana w 1977 roku i miała pierwotnie służyć na zaopatrzenie w wodę Szkoły Podstawowej i mieszkańców Starej Prawdy. W związku z dobrą jakością ujmowanej wody oraz wysoką wydajnością warstwy wodonośnej, przystąpiono w 1980 roku do budowy studni Nr.1, budynku sterowni, zbiornika wieżowego o poj. 300m3 i zbiornika przelewowego. Studnia Nr.2 posiada zatwierdzoną wydajność 40m3/h przy depresji 3,0m, natomiast studnia Nr.1 posiada wydajność 120m3/h przy depresji 4,0m.
Woda pobierana z ujęcia ze względu na dobrą jakość, nie wymaga uzdatniania.
W 2019 roku została wybudowana studnia Nr.3 o głębokości 80m, ujmująca wodę z utworów czwartorzędowych i wydajności 70 m3/h. Ze względu na ponadnormatywną zawartość żelaza i manganu, studnia ta nie została włączona do eksploatacji. Włączenie studni do eksploatacji możliwe jest po wykonaniu stacji uzdatniania wody. Po rezygnacji przez Gminę Borowie z zakupu hurtowego wody, pracujące dotychczas dwie studnie głębinowe zaspokajają w pełni zapotrzebowanie na wodę mieszkańców znajdujących się w zasięgu wodociągu Prawda Stara.
Od października 2024r na ujęciu wody pracuje instalacja fotowoltaiczna która w okresie dobrego nasłonecznienia powinna zapewnić w znacznym stopniu energię do pracy stacji.
2. UJĘCIE WODY ZGÓRZNICA
Ujęcie wody pracuje w obecnie w oparciu o jedną studnię głębinową o głębokości 81m, ujmującą wodę z utworów czwartorzędowych. W związku z przekroczeniami norm zawartości żelaza i manganu, ujmowana woda podlega procesowi uzdatniania. Woda tłoczona ze studni głębinowej, po jej napowietrzeniu przepompowywana jest przez zespół filtrów piaskowych do zbiorników wody czystej o pojemności 100m3 i 138m3. Woda ze zbiorników tłoczona jest następnie zespołem pomp do sieci wodociągowej.
Od 2004 roku obie stacje wodociągowe pracują w pierścieniu, jednak układ wysokościowy oraz przekroje sieci wodociągowej nie pozwalają na zaspokojenie potrzeb wyłącznie z jednego ujęcia wody, w przypadku awarii drugiego ujęcia. Ujęcie wody Prawda Stara zaopatruje około 70% gminy Stoczek Łukowski.
Praca stacji wodociągowych jest w pełni zautomatyzowana i monitorowana przez stały dostęp wizyjny do pracy stacji.
Obecnie trwają prace nad rozbudową ujęcia wody. Wybudowana została studnia głębinowa o głębokości 85m, ujmująca wodę z utworów czwartorzędowych i wydajności 50 m3/h. Skład chemiczny wody nie odbiega od wody ujmowanej z pracującej studni, woda ta będzie również wymagała uzdatniania.
W trakcie budowy jest zbiornik wody czystej o poj.150m3. Po podłączeniu studni i uruchomieniu nowego zbiornika, powinny zniknąć problemy z brakiem wody w okresach wzmożonego zapotrzebowania na wodę. Na stacji uzdatniania wody zostanie wymienionych część pomp i orurowania, wymienione zostanie również ogrodzenie stacji wodociągowej.
Od października 2024r na ujęciu wody pracuje instalacja fotowoltaiczna która w okresie dobrego nasłonecznienia powinna zapewnić w znacznym stopniu energię do pracy stacji.
Pobór, uzdatnianie i dostawa wody to wiodąca działalność ZWiK, zapewniająca płynność finansową.
II. ODBIÓR ŚCIEKÓW SAMOCHODEM ASENIZACYJNYM
Odbiór ścieków ze zbiorników bezodpływowych realizowany jest od marca 2002 roku przy pomocy samochodu asenizacyjnego STAR 12157 SAK-6 o poj. 6m3. Od m-ca października 2010 roku ZWiK świadczy usługi również samochodem dwufunkcyjnym DAF LF55 o poj.7m3.
Odbierane ścieki trafiają na gminną oczyszczalnię ścieków „Dębina” w Woli Kisielskiej.
III. ODŚNIEŻANIE DRÓG GMINNYCH
Zakład realizuje zadanie od 2002 roku. Pługiem ciągnikowym montowanym na ciągniku CASE MAXXUM 125 odśnieżane są głównie najtrudniejsze drogi w zabudowie kolonijnej tj. w m. Nowa Prawda, Jagodne, Nowe Kobiałki.
Pługiem odśnieżnym na samochodzie DAF LF55 odśnieżane są drogi utwardzone zadysponowane do odśnieżania przez Gminę Stoczek Łukowski.
Do usuwania śliskości na drogach gminnych używana jest solarko-piaskarka „Śnieżka” montowana na samochodzie VOLVO FL6.
IV. KONSERWACJA OŚWIETLENIA DROGOWEGO
Zakład realizuje zadanie od m-ca kwietnia 2003 roku do chwili obecnej. Naprawy oświetlenia ulicznego ZWiK zleca firmie VOLT Wojciech Chudzik.
V. USTAWIANIE I KONSERWACJA ZNAKÓW DROGOWYCH NA DROGACH GMINNYCH
Zadanie powyższe realizowane jest w zależności od potrzeb wykonania lub uzupełnienia oznakowania na drogach gminnych. ZWiK oznakował wszystkie przejazdy kolejowe na terenie gminy Stoczek Łukowski i sukcesywnie uzupełnia oznakowanie po pojawiających się kradzieżach i aktach dewastacji.
VI. WYKONYWANIE ROBÓT INTERWENCYJNYCH, ROBÓT UTRZYMANIOWYCH I ZABEZPIECZAJĄCYCH NA DROGACH GMINNYCH
Realizacja powyższego zadania to przede wszystkim interwencyjne łatanie pojawiających się dziur w drogach gminnych i na poboczach.
VII. SADZENIE, UTRZYMANIE ORAZ USUWANIE DRZEW I KRZEWÓW ORAZ PIELĘGNACJA ZIELENI W PASIE DROGOWYM DRÓG GMINNYCH
Zadanie powyższe realizowane jest za pomocą kosiarki rotacyjnej, kosy spalinowej, pilarek spalinowych, podkrzesywarki oraz kosiarki bijakowej i rębaka gałęzi.
W ramach powyższego zadania prowadzone są nasadzenia drzew z materiału zakupionego przez Gminę, usuwanie drzew i krzewów przy drogach gminnych, chemiczne niszczenie odrostów, koszenie poboczy kosiarką rotacyjną i bijakową 2 x do roku.
VIII. UTRZYMANIE CZYSTOŚCI I PORZADKU NA PRZYSTANKACH KOMUNIKACYJNYCH
W ramach powyższego zadania ZWiK wyposażył przystanki autobusowe w kosze do gromadzenia odpadów, które są raz w miesiącu opróżniane. Wiaty w miarę potrzeb są sprzątane i remontowane.
IX. ZAPEWNIENIE ZBIERANIA, TRANSPORTU I UNIESZKODLIWIANIA ZWŁOK BEZDOMNYCH ZWIERZĄT
Realizacja zadania odbywa się we współpracy ze Zbiornicą Skórzec, która odbiera padłe zwierzęta. Zakład Zapewnia jedynie działania logistyczne i ewentualną pomoc w transporcie i załadunku.
X. ZAPOBIEGANIE BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT W TYM ICH WYŁAPYWANIE ORAZ ZAPEWNIENIE OPIEKI BEZDOMNYM ZWIERZĘTOM
Do realizacji zadania ZWiK posiada dwie klatki samołapki, poskrom dla psów, środki ochrony indywidualnej. Zwierzęta po odłowieniu odbierane są przez schronisko zwierząt HAPPY DOG Marian Drewnik.
XI. EKSPLOATACJA, KONSERWACJA I REMONTY GMINNEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW ORAZ SIECI KANALIZACJI SANITARNEJ
W miesiącu wrześniu 2009 roku została wybudowana i przekazana do ZWiK oczyszczalnia ścieków w Woli Kisielskiej oraz sieć kanalizacyjna w m. Wola Kisielska, Kisielsk i Mizary, na której pracuje 5 przepompowni ścieków.
W 2011 roku została wybudowana i przekazana do ZWiK sieć kanalizacyjna w m. Zgórznica i Zabiele wraz z 7 przepompowniami ścieków, w 2013 roku sieć kanalizacyjna w m. Stara Prawda i Jamielne wraz z 6 przepompowniami ścieków, w 2018r sieć kanalizacyjną w m. Stare Kobiałki, Nowy Jamielnik i Jamielnik-Koloniawraz z 6 przepompowniami ścieków, w 2019r sieć kanalizacyjną w m. Kienkówka z 1 przepompownią ścieków oraz 2 przepompownie przydomowe w m. Nowa Prawda.
Oczyszczalnia ścieków pracuje w oparciu o 2 reaktory biologiczne, gdzie ścieki poprzez kratę hakową i piaskownik pompowane są na reaktor i poddawane są napowietrzaniu oraz oczyszczaniu przy udziale osadu czynnego. Powstający osad nadmierny odwadniany jest na prasie do odwadniania osadu i higienizowany wapnem. Oczyszczone ścieki zrzucane są do rzeki Świder. Zatwierdzona pozwoleniem wodno-prawnym wydajność oczyszczalni po dokonanej rozbudowie w 2019 roku wynosi 590m3/dobę.
Koszty eksploatacji oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnej z przepompowniami są relatywnie wysokie. Mimo kilkakrotnych akcji informacyjnych, użytkownicy kanalizacji traktują toaletę jak śmietnik wrzucając min. chusteczki nawilżane używane do sprzątania i higieny niemowląt co powoduje zapychanie pomp i konieczność częstych interwencji serwisowych.
Oczyszczane ścieki pochodzą z sieci kanalizacyjnej i wozu asenizacyjnego dowożącego ścieki z opróżnianych zbiorników bezodpływowych.
Prowadzone kwartalne badania ścieków oczyszczonych zrzucanych do rzeki Świder nie stwierdzają przekroczeń parametrów dla ścieku oczyszczonego.
W 2024 roku została wykonana i oddana do użytku mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków w Starej Róży o wydajności 44 m3/d wraz z pompownią i dwiema przepompowniami ścieków oraz siecią kanalizacyjną w części miejscowości Stara Róża.
W chwili obecnej trwa budowa sieci kanalizacyjnej w m. Toczyska, Stary Jamielnik, Szyszki i Jedlanka.